Zadný Gerlach

Zadný Gerlach, oficiálne Zadný Gerlachovský štít, (poľ. Zadni Gierlach, maď. Hátsó Gerlachfalvi csúcs) je mohutný uzlový štít v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Roky bol považovaný za najvyšší v hlavnom hrebeni (a tretí celkovo), novší výškový údaj ho radí za Ľadový štít. V masíve Zadného Gerlachu sa nachádza Lavínová veža a Lavínový štít.

Na juh z neho vybieha mohutný hrebeň s Gerlachovským štítom, od ktorého je oddelený výrazným Gerlachovským sedlom (Tetmajerovým sedlom). V hlavnom tatranskom hrebeni ho od Batizovského štítu delia Východné a Západné Batizovské sedlo. V tomto západnom hrebeni sa nachádza niekoľko veží, najkrajšia je dvojvrcholová Biskupská čiapka. Na sever od hlavného vrcholu leží Lavínová priehyba, Lavínová veža, Lavínová štrbina a Lavínový štít

V roku 1889 po smrti Samuela Rotha, Uhorský karpatský spolok, ktorého bol podpredsedom, navrhol Zadný Gerlach pomenovať menom zomrelého – Štítom Samuela Rotha, Samuel Roth Spitze, Roth Samel csúcs. Predtým bol štít bezmenný. Na mapách bol uvedený ako Unbenannt, Névtelen (štít bez mena). Bol označovaný ako satelit Gerlachovského štítu. Po prvej svetovej vojne Klub československých turistov navrhol pomenovať vrchol Slovenský štít, ale názov sa neujal a bol zatlačený všeobecným pomenovaním Zadný Gerlach. Súčasné meno Zadný Gerlachovský štít je odvodené z názvu neďalekého najvyššieho tatranského štítu. Zhodné s týmto názvom je aj poľské a maďarské pomenovanie štítu.